Chov mufloní zvěře
 

Tabulka
  nejsilnějších mufloních trofejí v ČR z volných honiteb
pořadíbody CICslovenojméno lovcehonitba
1250,302013P.ZimaMS Machov
2249,202012J.ScholzMS Machov
3247,452009Žoček P.MS Machov
4246,201996P.ForejtekDiváky, LČR s.p.
5246,102007J.VáněMS Machov
6244,802007B.PlnýMS Machov
7244,251987F.BezegaRadonín
8243,652004Křivonoska F.N.Dvory
9243,652012K.PeltramDiváky, LČR s.p.
10242,902007Váně J.MS Machov
11242,002011Franc R.MS Machov
12241,802014P.Nečas MS Sedlec
13241,751988J.BlaťákJihlava
14241,601989F.HorňáčekVelká nad Veličkou
15241,252011J.KociánMS Machov
16240,651974F.ŠrámekZaječiny
17240,452014St.NěmecBrodce

- článek z časopisu myslivost 2/2016

myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2016/Unor-2016/Vrcholne-mufloni-trofeje

- článek z časopisu myslivost 2/2014

Další světový rekord z Machova?

Další světový rekord z Machova?   Myslivost 2/2014, str. 20  
Jiří Kasina  

Už před více než šesti lety jsme v Myslivosti uveřejnili reportáž z Machova, malé vsi skryté na česko-polském pomezí v broumovském výběžku, kterou proslavily světové rekordy trofejí muflonů chovaných ve volnosti. A protože čas utíká rychle, a navíc se rýsuje naděje na další rekordní trofej, navštívili jsme před koncem roku předsedu Mysliveckého sdružení Machov Petra Zimu a hospodáře Jiřího Scholze.

 Představme nejprve na začátek vaše myslivecké sdružení.

P.Z.: Myslivecké sdružení Machov má v současné době rozlohu 1670 ha, nadmořská výška je kolem 400 až 600 m n.m., nejvyšší bod je asi kolem 800 m n.m. Hraničíme s Polskem, jednou režijní honitbou Lesů ČR a s dalšími třemi mysliveckými sdruženími. Z hlediska porostů máme asi 1000 ha lesa, zbytek jsou hlavně pastviny, orné půdy je tu minimum, pár políček v celkové rozloze tak do 40 ha jsou kukuřice. Důležité je říci, že celá honitba je v CHKO Broumovsko, tedy v turisticky exponované krajině.

Jsme tu ale hlavně kvůli rekordním muflonům, pojďme tedy k nim. Zopakujme asi stručně historii zde na Machovsku.

P.Z.: Historie zdejších muflonů se píše od období roku 1985, kdy špičkový odborník Ing. Lochman dovezl ze tří jiných lokalit muflony na vypuštění. Nebyli ale dovezeni k nám do sdružení, aklimatizační a vypouštěcí obůrka byla vybudována severně za hřebenem Broumovských stěn v Křinicích. Mufloni šli ale podél hřebenu, po několika měsících přešli na jižní stranu a usadili se zde, kde jim evidentně prostředí vyhovuje.

V devadesátých letech jsme začali s muflony plánovitě hospodařit, museli jsme ale podstoupit boj se Správou CHKO, která nakázala muflony, jakožto nepůvodní druh v CHKO utlumit. Nechtěli a ani nemohli jsme se s tím smířit, pět let jsme si se správou CHKO dopisovali, proběhla celá řada jednání, do kterého poté vstoupilo i Ministerstvo životního prostředí, střídaly se nám tu různé delegace. Bylo nám tvrzeno, že mufloni způsobují nadměrné škody na porostech, ale v porostech, kde se mufloni celoročně zdržovali žádné škody nikdo nenacházel, ochránci přírody nám stále ale tvrdili, že škody jsou.

Bylo to opravdu zdlouhavé a ubíjející, já sám osobně z toho měl jen nervy a starosti, věřte, že jsem neprospal mnoho nocí. Nakonec se nám podařilo chov muflonů na Machovsku obhájit, máme je bonitovány, chováme je opravdu s největší zodpovědností a samozřejmě i s ohledem na zájmy ochrany přírody.

Dnes, když se na to podívám zpětně, jsem rád, že jsem tomu ty síly věnoval.

Jaký je tedy současný stav chovu mufloní zvěře?

J.S.: Jelikož konečně začala spolupráce s CHKO a Ministerstvem životního prostředí fungovat, snad jsme se konečně pochopili a naučili se respektovat a spolupracovat, snažíme se držet stav mufloní zvěře kolem 50 kusů. To nakonec považují za spodní hranici početnosti populace vzhledem k nebezpečí příbuzenské plemenitby a degenerace i mnohé odborné publikace a výzkumy. Roční přírůstek bývá mezi 20 - 30 kusy ročně a ten se snažíme redukovat. Lovíme kolem pěti beranů ročně, snažíme se vybrat mladé mezi druhým a třetím rokem, kteří se nehodí do chovu, ostatní odchytáváme, třídíme a prodáváme jinam, ty největší špičkové berany si samozřejmě necháváme u nás a snažíme se je dochovat do doby odstřelu. Většinu špičkových trofejí ale loví naši členové, nemáme zájem tyto trofeje prodávat poplatkovým lovcům.

V roce 2009 jsme ulovili berana, který byl do loňska světovým rekordem, měl 247,40 b. CIC, já jsem předloni střílel berana, ten měl 249,20 b. CIC, po preparaci byl bodovaný v Mimoni loni v červnu. To je teď momentálně světový rekord.

A beran, který se ulovil na podzim 2013, tak toho jsem bodoval zatím na 251 b.CIC neoficiálně. Zatím je u preparátora a čekáme na oficiální hodnocení. Je to sedmiletý beran, chtěli jsme ho původně nechat do příštího roku, ale vzhledem k tomu, že měl dost velký přírůst, tak jsem začal pozorovat, že se toulce začínají třepit a obrušovat. Proto jsme ho ulovili, byť mohl možná ještě zůstat. Ale máme zkušenosti, že už pár beranů přes říji přišlo o přírůsty, jeden přišel o celý přírůst na obou stranách, což je 18 cm ztráta. A když si to uvědomíte v souvislosti s předchozím rekordem, kdy mu chybělo 12 cm na jedné straně...

Věřím, že nový rekord bude a návštěvníci výstavy Natura Viva v květnu v Lysé nad Labem uvidí všechny tři naše rekordní berany vedle sebe.

Při naší minulé návštěvě jste mi říkali, že zdejší populace je stále genetickým mixem těch původních muflonů dovezených ze tří různých lokalit koncem osmdesátých let. Za tu dobu, co jsme tady těch šest let nebyli, jste nedělali třeba oživení krve?

J.S.: Ne, vždyť bychom v době diskuzí o budoucnosti chovu ani přes zákon nepřešli, abychom mohli osvěžovat a vypouštět novou zvěř. Dneska už by se to možná asi prosadilo. Uvažujeme, že se do budoucna o nějaké osvěžení populace pokusíme. Chtěl bych novou zvěří zlepšit především rozlohy našich beranů.

Neříkejte ale, že neexistuje závist od sousedů. Jak s nimi vůbec vycházíte?

P.Z.: Samozřejmě, že mufloni občas přejdou i k sousedům, proto máme jednoznačně zájem o spolupráci a korektní vztahy se všemi sousedy. Problém byl s nájemcem honitby od státních lesů, který se v závěru svého působení v pronajaté honitbě rozhodl, že bude sklízet sám a začal lovit muflony bez výběru. Jeho postoj nás překvapil, protože i sním jsme měli po řadu let dobrou spolupráci. Nyní v honitbě hospodaří samy Lesy ČR a s nimi jsme se dohodli a vše probíhá zatím bez problémů. Je ale pravda, že když nám několik kusů odejde dále než k sousedům, což se občas stane, věřte že trneme, kolik se jich vrátí. Je mnoho honiteb kde se totiž střílí všechno a neřeší se nějaká pravidla. A státní správa?

Ta na mnohých místech vychází vstříc až přespříliš lovcům...dneska když přinesete papír, tak na základě škod povolí bohužel i odstřel nosorožce.

Když jsme tu byli minule, tak jste ukazoval fotografie a videa, pořád muflony tak pečlivě a pravidelně sledujete a natáčíte?

J.S.: Snažím se můj fotografický a filmový dokumentační archív udržovat, i když na focení nemám moc času. Ale mám kamaráda, který fotí, takže nějaké fotky udělá, já něco taky, pořád muflony sledujeme a pořád je přebíráme. Snad to děláme dobře, zatím populace jde pořád trofejově nahoru. Máme v chovu opravdu dobré a nadějné muflony v mladších ročnících, snad z nich něco bude. Je tam jeden beran osmiletý, právě jsme se rozhodovali mezi tímto, který je na hranici 250 bodů, ale má vinutí takové, že nehrozí ulomení nebo obrus, tak ho chceme ještě dva roky nechat. Velmi nadějní mufloni jsou mezi dvouletými a tříletými, ale v podstatě v každém ročníku jsou vynikající berani.

Které rozměry a parametry trofeje jsou pro vás rozhodující?

J.S.: My se snažíme nechat berany s hlubokým vinutím, rozlohou, samozřejmě sledujeme i obvody. Ač se to nezdá, obvody dělají v bodové hodnotě hodně moc, ti naši špičkoví berani mají obvody 26 až 28 cm. Jediné, co nám chybí na rozdíl od těch farmových nebo oborních beranů, je rozloha, nikdy jsme se nedostali přes 60 cm, největší beran měl 59 cm. Průměr je kolem 54 cm. Můj beran má obrovské délky toulců, ale má handicap v malé rozloze jen 52,5 cm. Pomaličku nám ale i ta rozloha stoupá, ale ještě není ideální, ale zase co bychom chtěli, vždyť je to volná příroda.

Kdy je rozhodující věk, kdy se začne ukazovat, že je beran nadějný?

J.S.: Mezi druhým a třetím rokem. Průběr děláme nejvíc ve druhém a třetím roce. Snažím se nabádat členy k dodržování našich pravidel, my musíme mít jiná kritéria, než jsou stanovena pro odlov beranů obecně jinde v republice. To je ale jen první krok, někteří berani třeba rychle rostou, mají velké přírůsty toulců, ale třeba průměrné vinutí, a tak třeba kolem šesti let je vidět, že nejsou vhodní pro chov. Takoví pak musí nekompromisně z chovu pryč. Je-li zájem, tak jsme schopni takové muflony prodat do jiných honiteb. A zájem je, mufloni z Machova jsou už pojem.

A holá?

J.S.: No o holé ani nemluvě, je takový zájem, že kdybychom mohli, tak by se dala holá prodávat doslova na vagóny! Zájemce se snažíme nějak podělit, ale množství je omezené.

Zájemci jsou po celé ČR i odjinud?

J.S.: Největší zájem mají Slováci a Maďaři, z mého pohledu se na Slovensku momentálně myslivost vyvíjí mnohem pozitivněji než u nás. Dokonce se stávají takové případy, že telefonoval jeden obchodní ředitel ze Španělska, že se dozvěděl o parametrech našich muflonů a že okamžitě koupí sto kusů mufloní zvěře. Těžko pak vysvětlovat, že naše populace nemůže pokrýt takový zájem. A každý rok je v přírůstku jiný, je to opravdu volná příroda, v té se nedá plánovat zootechnickým způsobem.

Pořád je to tak, jak jste líčili před šesti lety, že se mufloni drží převážně na jednom místě honitby?

J.S.: V posledním roce to bylo z tohoto pohledu asi nejlepší, mufloni se drželi na jednom místě v malé lokalitě, pravda, v říji se muflonky oddělují a odchází někam, kde mají klid a mufloni je hledají. Se sousedním sdružením MS Koruna Police nad Metují, kam většinou muflonky odcházejí v době říje, máme ideální vztahy, spolupracujeme, kompenzujeme jim to jiným způsobem, podílí se s námi na odchytu, takže spolupráce s nimi zatím funguje opravdu parádně. S Lesy ČR jsme se taky domluvili, takže tady to taky zatím funguje, ale protože jsou to všechno pozemky, na něž se vztahují církevní restituce v rámci celé oblasti Broumovských stěn, tak nikdo neví, jaká bude budoucnost. V rámci voleb jsme se zástupci církve jednali, chtějí určitě své majetky zpět a rozhodně chtějí mít jak lesy, tak honitby ve svých rukou. Uvidíme tedy, jak se k chovu muflonů postaví, zatím si budují odborné zázemí a tříbí pohledy na myslivost. Do budoucna to pro muflony bude rozhodující, v Broumovských stěnách se jim začínají tvořit ideální podmínky, tady u nás stanoviště zarůstají, mufloni potřebují přehledná místa, smrkové porosty, kde je stín v létě, což už u nás začíná ustupovat a naopak na jiných místech Broumovska se takové podmínky začínají otvírat.

Není tedy nebezpečí, že by mufloni přešli zpět na severní stranu?

J.S.: Tam asi nepřejdou, mají spíš snahu jít směrem na Božanov, na polskou hranici, na tu druhou stranu až do Polska. Už jednou nám takto odešli, při velkém tlaku na ně, kdy bylo pěkné počasí, dělalo se na polích, rostly houby a všude bylo plno turistů, to mufloni už nevydrželi a přeběhli až na Božanov a vrátili se po 14 dnech.

Když už mluvíte o rušení, jste v exponované turistické oblasti, tady to přece musí být někdy těžké pro veškerou zvěř, nejen pro muflony?

P.Z.: No řeknu vám, je to doslova čím dál horší, spousta turistů, nové cyklistické trasy, turistika na koních. Vůbec koňská turistika je doslova boom posledních pár let, dost lidí i v naší vesnici se tím začalo zabývat, hipoturistika získala velkou oblibu. Kam nedojede kolař, tam dojede koňák na koni, jezdí se ve skupinách i po šesti nebo sedmi lidech, les, neles, louka nelouka.. Máme s místními majiteli koní domluvené, že ta nejatraktivnější místa pro muflony jsou hájená, že nám tam nejezdí. Ale co s těmi odjinud? Vše je na rozumné domluvě mezi lidmi, na vzájemném pochopení. Tlak je čím dál větší, byť letošní rok byl vcelku z tohoto pohledu dobrý, vždy záleží i na počasí během roku. Za chvilku to bude na to, aby jeden člen MS zůstal doma a byl mluvčím  mysliveckého sdružení a obíhal lidi a domlouval se.

A taky máme velký problém se psy, lidi neuznávají žádná pravidla a všichni si myslí, že můžou všechno. Byli tu lidé, kteří se přistěhovali z města, pouštěli psy na volno do lesa, nacházeli jsme roztrhanou zvěř. Pak se jim jeden pes ztratil a hned jsme byli na tapetě my, že jsme jim psa zastřelili, policie nás volala k výslechu, byť jsme s tím opravdu neměli nic společného. Případ byl odložen, oni se stejně znova odvolali a proběhlo druhé kolo vyšetřování se stejným výsledkem. Přitom jediný, kdo porušil zákon, byli majitelé psa. A policie by myslím měla šetřit i tato pochybení, protože když ten člověk říká, že šel se psem po lese na volno a že se mu nevrátil, tak má policie vlastně jeho přiznání a měla by postupovat dle dikce zákona. Místo toho ale Policie řeší imaginární obvinění, že psa jistě střelili myslivci. My předkládáme záznamy, podáváme vysvětlení..., místo aby bylo řešeno, jak se majitel stará o svého psa a jak on dodržuje předpisy a vyhlášky.

Ale máme tu i další problém. Spousta lidí je takových, co hledají jiný způsob života, dělají si co chtějí, žijí jako květinové děti i s dětmi a psy v lese v přírodě, k tomu mají v mlazinách políčka s marihuanou, chodí políčka zalévat, to je pak peklo. A přitom kromě myslivců taková individua nikoho nezajímají, opravdu těžko se takové situace řeší.

Uvedu ale ještě jeden kuriózní případ. Loni, bylo to na Štěpána jsme pořádali naháňku, ráno jsme měli společnou čekanou. No a v lese bylo 22 maskovaných paintbolistů, kteří hráli tu jejich střílečku. Dokonce stříleli na myslivce, který seděl na posedu, protože si mysleli, že je jeden z nich. Jeho oblečení, po ráně flekaté, toho bylo důkazem..Přítel, nervů silných, se do jejich hry ovšem vtáhnout nenechal..

 A teď si představte, když vám takoví maskovaní mužíci vletí do leče! Ještě, že jsme nezačali lovit, oni byli v maskáčích a těch oblečcích skoro neviditelní, nám nic jiného nezbylo, než se sbalit. No, ještě, že pak v hospodě už po nás nikdo nestřílel..

 Ale tak to přece nejde, představte si to nebezpečí tragické události. Ale to taky nikdo neřeší, přitom se to celé odehrávalo v národní přírodní rezervaci, v ochranném pásmu pitných vod, o vánočních svátcích v osm hodin ráno.

Předtím jsme měli ranní čekanou, do leče nám vlezla paní se čtyřmi psy na volno, začala kličkovat mezi střelci, začala nadávat, že jsme nic nenahlásili. Chytila se toho redaktorka z novin a hned napsala jací jsme myslivci, že ráno stojíme se zbraněmi v lese a působíme strach lidem. Paní se přitom veřejně přiznala, že byla na volno se čtyřmi psy v lese, ale nikdo se nad tím nepozastavil, nikdo to neřešil. Kdo porušil zákon, je myslím i v tomto případě nasnadě.

Vraťme se k muflonům, jak o ně pečujete z hlediska potravní nabídky?

J.S.: Nic zvláštního myslím z hlediska chovu neděláme, jen důsledný odstřel, průběrný odstřel z hlediska kvality trofeje hlavně u beranů, v zimě pak chytáme holou, muflonky a muflončata přebíráme, které se nám do chovu nehodí. Vybudovali jsme si k tomu vlastní odchytové zařízení. Před dvěma lety jsme udělali navíc další odchytové zařízení v jiné lokalitě. Z hlediska výživy v zimě přikrmujeme senážními balíky, což je pro muflony nejdůležitější. S výhodou využíváme vlastní myslivecké pole, kde si hlídáme důsledně kvalitu porostu a vhodnou dobu pro sklizeň. Máme taky asi pět hektarů mysliveckých políček, která slouží ke zpestření a doplnění potravní nabídky. Od některých zemědělců kupujeme kukuřičnou siláž. Kvalitní seno suší sami naši členové. No a pak přidáváme nějaké to jádro a granule. Žádné zázračné nebo tajné krmivo opravdu nemáme, když dáme oves nebo kukuřici, tak přijdou prasata a nebo srnčí a na muflony se kolikrát nedostane. Základem je prostě kvalitní senáž, tu mufloni berou velmi rádi a i energeticky je to pro ně vhodné.

Přece jen, říkali jste, že mufloni většinu roku tráví v prosvětlených vyšších lesních porostech. Nesnažili jste se třeba zlepšit potravní nabídku přímo v lesích?

J.S.: Mufloni většinu času tráví na rozhraní lesa a polí, resp. pastvin, což jak známo jsou většinou ty nejúživnější a druhově nepestřejší místa v honitbě. Mají na dosah polní části, přehledné louky a pastviny, je tam jetel, obilí, v okrajových podrostech pak mnoho různých bylin, Broumovsko je z tohoto pohledu velmi kvalitní a bohaté území. Na hodně místech děláme pro muflony slaniska, ta jsou velmi důležitá, dáváme obyčejnou kamennou sůl. Dříve jsme kupovali sůl pro ovce, ale tu buď ukradli chovatelé ovcí a nebo nám ji vybrala prasata. V zimě pak vykládáme cukrovou řepu, ale celou, ne žádné výlisky. Je to lepší na uskladnění a řepa má i velmi dobrou výživnou hodnotu. V zimě se snažíme muflony stáhnout do jednoho údolí, kde je intenzivně přikrmujeme. Největší úlohu při tom právě sehrává cukrová řepa a senáž. Stáhnutí muflonů na jedno klidné místo je důležité i pro jejich pohodu, pokud jsou pod tlakem lidí a stojí v krytině celý den, nemohou v klidu brát, strádají a z hladu by mohli působit škody na lesních porostech. Touto  činností pak tomu velmi úspěšně předcházíme.

A co problémy zdravotní?

J.S.: Musím to zaklepat, ale zatím problémy nejsou, snad jen občas plicnivky. Obáváme se ale toho, jak se rozšiřuje zájmový chov ovcí, kdy si lidé na zahradách oplotí kus pozemku a dají si tam pár ovcí pro radost, aby se nepřenesly některé choroby z ovcí na muflony. A to nemluvě o nezodpovědných chovatelích, kteří když nemají pro ovce dostatek pastvy na svém, tak otevřou ohradu a pustí je na volno. Nerad bych se dožil konců jako kdysi v Zaječinách.

Mluvíte-li o pastvě, co třeba problémy, kdy se snaží z honitby ukrojit zemědělci kus na pastvinu, ohradit, pustí tam masná plemena skotu, na výkrm, čímž znehodnotí část honitby. Hrozí to i tady u vás?

P.Z.: U nás pastviny jsou a zatím problémy moc nejsou, občas mladé jalovice muflony proženou, ale jinak se klidně mufloni paství mezi skotem. Dokonce vzhledem k tomu, že mezi pasoucí se dobytek lidi nechodí, mají mufloni paradoxně možná větší klid. A krávy s muflony si nijak potravně nekonkurují, kráva nebere porost tak nízko jako muflon. Naši mufloni někdy způsobí nějakou škodu na políčcích obilí, kdy něco sežerou, něco polehnou, ale zatím jsme se vždy se zemědělci domluvili na nějakých kompenzacích.

Jistě je to všechno o vztazích mezi lidmi na venkově. Vnímají vůbec vaši sousedé, že žijí v lokalitě, kde se chovají tak špičkoví mufloni? Jsou na to třeba hrdí?

P.Z.: Je třeba říci i když na první pohled to není patrné, že za vším stojí ohromný objem  práce, dlouhodobost s nejistým výsledkem. My jsme se nějakých výsledků snad už dočkali, ale když potřebujete dnes sehnat třeba nějaké krmení, musíte s lidmi trpělivě a opakovaně jednat. Malinko pravda spoleháme na to, že obyvatelé Machova už pochopili a zaregistrovali, že tu takoví mufloni jsou, i místní zemědělci přes to, že jim mufloni občas něco polehnou a nebo sežerou jsou na místní raritu hrdí, jsou rádi, že tu mufloni jsou, určitě jistý patriotismus cítíme. Projevuje se to třeba i při  společných setkáních majitelů honebních pozemků, zábavách, které pro majitele pořádáme a kam všechny zveme. Snažíme se dělat i jiné aktivity ve prospěch obce, se kterou máme velmi dobré vztahy. Úřad městyse nelze opomenout, neboť o sobě víme a tak to má být. Máme také myslivecký kroužek. Dětí možná nemáme moc, ale za ta léta jím prošlo už více dětí od nás a z okolí a mnohé skončily na lesnických školách. I to je pozitivní efekt, který se nám vrací v náhledu na myslivce, myslivost a samozřejmě se snad v budoucnu promítne i do  chovu muflonů, neboť jen dobrý hospodář pracuje na výchově svých nástupců..

Připravil Jiří KASINA

Sdílet článek: Přidat k Twitter Přidat k Facebook

Mufloní zvěř na Machovsku

Genetické založení mufloní populace u nás - výtah z rozhovoru pro časopis Myslivost

muflon.jpg, 4 kB

Dostáváme se k hlavnímu tématu naší návštěvy a to jsou mufloni. Sice tato oblast zatím nebyla myslivecké veřejnosti moc známa, v posledních letech se objevující mufloní trofeje však dokladují špičkových chov a výtečné genetické založení mufloní populace. Člověkem asi nejpovolanějším přiblížit historii chovu muflonů pod Bojanovským Špičákem je Václav Záleský, to on byl u počátků a první aklimatizace a vypouštění.

Povězte mi, prosím, něco z historie, jak se sem dostala populace muflonů, zkuste zavzpomínat na začátky.
V. Záleský: Já se domnívám, že zdejší populace muflonů pochází z těch, které jsme vysazovali v roce 1986, ale ty se nevysazovali přímo tady na Machovsku. V druhé polovině osmdesátých let byla tendence zazvěřovat honitby různými druhy zvěře, bylo to podporováno i ze strany tehdejšího Ústředního výboru Českého mysliveckého svazu za pomoci Interlovu. Usoudili jsme, že by bylo dobré sem muflony na Broumovsko dovézt, využili jsme situace, zažádali jsme o povolení k zazvěření. V té době jsem pracoval na Lesním závodě Broumov v přidružené funkci mysliveckého referenta. Mufloni se vysazovali ve dvou lokalitách - na Broumovsku v Křinicích a na Teplicku v Černém dole a v Teplicích nad Metují. Ale zazvěřování neprováděl samotný lesní závod, nýbrž MS Hvězdecké pohoří v Křinicích a na druhé lokalitě vše zajišťovalo MS Černý Důl a MS Teplice nad Metují společnými silami. A já se domnívám, že zdejší populace na Machovsku je původem z muflonů z Křinic z Broumovska, je to v podstatě na druhé straně Broumovských stěn. Mufloní zvěř se sem ani odjinud nemohla dostat. V Křinicích se totiž ukázalo, že je to nevyhovující lokalita, protože to byly samé severní svahy a muflon má přece jenom raději jižní, teplejší, svahy. A tak logicky podle mého názoru mufloni jen přešli za lepšími podmínkami přes hřebeny sem do Machova.

A odkud pocházely mufloni, kteří sem byli dovezeni na vypouštění?
V té první lokalitě to byly čtyři kmeny, jeden kmen čítal pět kusů - dvě muflonky, dvě muflončata a jeden beran. Tehdy nám to zprostředkoval a zazvěřování organizoval Ing. Josef Lochman, protože on věděl o určitých znacích zvěře v různých lokalitách. Nám přidělil zvěř z Velké nad Veličkou, která se vyznačovala tím, že měla v první třetině toulců velké obvody (27 - 28 cm), ale tamní mufloni měli zase malou rozlohu (48 - 50 cm). Ale zvěř to byla velká, byla z předhůří Bílých Karpat a dosahovala hmotnosti až 50 kilogramů. To tady mufloni nikde neměli. Druhý kmen nám přidělili z České Lípy a tam měla zvěř zase velké rozlohy (55 - 60 cm), ale malé obvody v první třetině (22 cm). Třetí kmen jsme dostali z Těchonína, to byla v té době zvěř původem Zaječinská a byla geneticky velice kvalitní, vždyť v té době byl ze Zaječin světový rekord. Já jsem se tedy domníval, že když se všechny tyto znaky dají dohromady, tak z toho bude populace světové třídy. A dneska se to ukazuje, mám velkou radost, že m i doba dala za pravdu! Skutečně, ti berani, je to už dvacet let, když se na ně podíváte, mají nyní obvody 27 cm v první třetině. To původní mufloní zvěř na Broumovsku měla tak maximálně obvody 22 cm v první třetině a hmotnost 20 - 25 kg. V dobách, kdy se začínalo se zazvěřováním, dostávali jsme velké dotace. Z těch se postavila aklimatizační obůrka, muselo se pro zvěř vytvořit zázemí, nakoupit ji a dopravit. To všechno stálo peníze. A z toho 80 % dotoval stát, takže nás zazvěřování přišlo tenkrát na dvacet tisíc. Zazvěření jedné lokality tehdy stálo tedy asi sto tisíc korun. V devadesátých letech se vypustili z aklimatizačních obůrek a ze začátku se pohybovali na daleko větší ploše. Pak v letech 1993 - 1994 přišlo nařízení z CHKO celou populaci vystřílet.

Takže pokud jsme správně pochopili, tak tady mufloni ve volnosti předtím už žili?
Žili, ale byla to zvěř separátně žijící v Javořích horách, která nikdy nepřešla přes řeku Stěnavu a přes železniční trať. Mufloní zvěř v Javořích horách je od roku 1926 a je to zcela oddělená populace od zdejší. J. Váně: Ještě je třeba doplnit, že pan Záleský hovořil o tzv. severní části muflonů. Vůbec první vysazování proběhlo ještě dříve v roce 1980 v MS Hronov, ale to jsou naši jižní sousedé navíc přes jednu honitbu a tam máme jako hranici řeku Metuji a trať. Čili mufloní zvěř odjinud přijít určitě nemohla.

Od doby zazvěřovaní v roce 1986 jste v průběhu let oživovali krev, dovezli jste nějaké další  kusy?
Ne, od té doby se neoživovala krev, alespoň o tom nevím, že by se sem dovezly nějaké nové kusy, to už jsem ale přestal sloužit, a tak o tom nemám žádné informace. Musím konstatovat, si zvěř oblíbila takové lokality, které jí nejlépe vyhovují, drží se tady a nikam neodchází. Tady mají mufloni skutečně dobré podmínky. A díky tomu, že je zde parta dobrých a poctivých myslivců, kteří nechají zvěř dožít do věku 8 - 9 let, tak se mohou dnes právem pyšnit takovou silnou a kvalitní populací. Podmínky tvoří podstatu a základ chovu. Když se teď na ty muflony podívám, vidím znaky dobré kvality, která se projevuje tím, že na první rok je na toulci tak 30 cm přírůstu, v druhém roce udělá víc než v prvním a pak už zase přírůst ztrácí.

Jak se vám tedy podařilo uchránit populaci před nuceným vystřílením?
P. Zima: My jsme první žádost o bonitaci zvěře poslali v roce 1997 na Ministerstvo životního prostředí, doručovali jsme ji osobním dopisem a do roku 1999 nám nikdo neodpověděl. Chtěli jsme tak předejít likvidaci zvěře. V této fázi jsme však narazili na poměrně tvrdý odpor CHKO Broumovsko. Zde jsme vedli několikahodinová jednání a názor představitelů CHKO, abychom veškerou zvěř zlikvidovali, se nám nepodařilo změnit. Trvali na likvidaci mufloní zvěře jakožto nepůvodního druhu. Přesto jsme boj nevzdali. Zde je na místě poděkovat Honebnímu společenstvu Machov a jeho členům i slušným lidem z Ministerstva životního prostředí, kteří neváhali a na mých několik "útoků" postavili komisi, která přijela přímo sem do místa, aby zjistila, jak se věci mají. Jednání proběhlo na Obecním úřadě v Machově za přítomnosti zástupců honebního společenstva, obce, CHKO Broumovsko, Lesy ČR zastupoval Ing. Váně. Součástí jednání byla i projížďka honitbou, stěžejními místy, kde se mufloni zdržují.
Orgán ústřední správy nás nechal v napětí, jak to všechno dopadne, jestli nám udělí výjimku. Pak do měsíce přišla zpráva s odůvodněním, velmi šalamounsky napsaným, že mufloni jsou zde již přes dvacet let, takže žádné výjimky k bonitaci není třeba, protože nepůvodní druh zvěře vlastně nerozšiřujeme. Vyšel nám vstříc i odbor myslivosti a ochrany přírody na Okresním úřadě Náchod, který nám na základě tohoto rozhodnutí mufloní zvěř zabonitoval. Díky tomu můžeme od roku 2000 s muflony hospodařit jako s bonitovanou zvěří.
Před rokem 2000 už bylo s muflony ale opravdu namále, protože tady zbylo posledních patnáct kusů, z toho pouze dva dospělí berani.

Dobrá, věc se podařila, v roce 2000 vám mufloní zvěř zabonitovali, ale čekal vás asi náročný proces zkvalitnění a obnovy populace. Jak jste si stanovili způsoby chovu, zásady péče, odstřelu atd.?
Snažili jsme se nejprve vyrovnat populaci v poměru 1:1, stanovili jsme zásady průběrného odstřelu, berani starší tří let se lovili až poté, když byly jednoznačně patrné znaky zda jsou chovní nebo průběrní.

Tyto zásady jste si stanovili sami nebo jste je s někým konzultovali?
J. Scholz: Konzultovali jsme je s odborníky, hledali rady pomocí odborné literatury a stanovili jsme normy. V zásadě to ale byla to záležitost naše vlastní, našeho sdružení. Dokázali jsme se domluvit a stanovit kritéria pro posuzování chovnosti. K odstřelu se vybírali berani s malým vinutím a malou rozlohou. Ostatní jsme nechávali. A je to tři až čtyři roky nazpět co jsme vybudovali odchytové zařízení, takže už nelovíme ani holou. Mladou zvěř chytáme a lovíme pouze odstřelové berany starší tří let. Plán lovu je asi 15 kusů ročně, z toho 5 beranů II. a III. věkové třídy. Samičí a mladou zvěř chytáme, třídíme a prodáváme k zazvěření jiných honiteb nebo do obor. Zájem je veliký, nemáme problém s tím, komu zvěř prodat. Od roku 2000 jde kvalita populace nahoru, ale největší úspěchy se ukazují až nyní, kdy začínáme lovit berany nad 230 bodů CIC. Konkrétně máme odloveny tři berany mezi 230 až 240 body a dva kusy nad 240 bodů CIC. Zlatých medailí tu někteří mufloni dosahují již ve třech letech. Ale samozřejmě, už před deseti lety, v době kdy jsme sváděli boj s úřady, jsme pravidla chovu dodržovali.
P. Zima: A jestliže hovoříme o tom, že otcem chovu muflonů na Broumovsku je pan Záleský, tak otcem chovu muflonů v Machově je náš hospodář. V jeho případě se vůbec nedá sečíst to množství hodin, které muflonům věnuje.Tady je důležité zdůraznit, že jsme se i díky němu dokázali dohodnout, absolvovali jsme jednání, hlavně opět náš hospodář, se sousedními honitbami, do kterých mufloni přecházejí. Dokázala se nalézt taková cesta, že nám muflony sousedi jak se říká "neustřelují". Náš hospodář tráví mezi muflony spoustu hodin, kusy si fotografuje nebo natáčí na videokameru a pak podle snímků rozhodujeme, které kusy ponecháme dál do chovu.Technika nám v tomto smyslu velmi dobře slouží a je obrovskou zásluhou hospodáře, že takto umí všechny členy nadchnout a přesvědčit ke společné myšlence a záměrům.

Takže sousední honitby vůbec normovaný stav muflonů nemají?
J. Scholz: Ne, nemají, ale před několika lety jsme se dohodli, že budeme dělat společné plány lovu, před lovem se sejdeme a dohodneme se, které kusy jsou nejvhodnější k odstřelu. Je třeba zmínit, že se jedná o MS Koruna Police nad Metují, honitba Slavný, jejímž nájemcem je pan Cejnar - to je pronajatá honitba od Lesů ČR a MS Radešov-Bezděkov. Podle dohody loví sousedi slabou samičí zvěř a mladé beránky do dvou let. Jelikož zvěř máme nafocenou, podle fotografií si ukážeme a dohodneme se, které kusy jsou nejvhodnější k odstřelu. Tento systém funguje s tím, že jsme jim nabídli odstřel trofejového berana jednou za čas v naší honitbě za to, že s námi spolupracují a snaží se pomoci s chovem.

Máte pro muflony nějaké speciální krmení, kterým podporujete jejich kondici?
Ve středu lokality, kde se mufloni vyskytují, jsme vybudovali odchytové zařízení, jehož součástí je rozsáhlé krmné zařízení, kde intenzivně přikrmujeme a mufloni tam tak mají vytvořenou klidovou komoru, kde tráví v podstatě celou zimu. Přikrmujeme klasicky senem, jádrem, jetelotravní a vojtěškovou senáží z našich zdrojů a kukuřičnou siláží, kterou bereme od místních zemědělců, se kterými máme velmi dobré vztahy. V honitbě jsou k dispozici slaniska a bereme i speciální sůl pro ovce. V posledních letech objednáváme i speciálně míchaná granulovaná krmiva. Kondice zvěře je dobrá, hmotnost beranů po vyvržení je v průměru 45 kg.

Jakým způsobem se ve sdružení vybírají lovci nebo je to nějaký "zásluhový" systém?
Máme stanoven vnitřní řád. Když má člen splněny veškeré podmínky, které z něho vyplývají, tak dostane povolenku k lovu. Nejsilnější trofeje přidělujeme například k výročí (k šedesátinám nebo sedmdesátinám). Jubilant si sám vybere dobu, kdy chce lovit. U nás platí nepsaná dohoda, že nejvýznamnější trofeje zůstávají doma. Ročně prodáme jeden odlov berana jako poplatkový, abychom získali prostředky na pokrytí nákladů. Zde je třeba zdůraznit, že všechny takto získané finanční prostředky vracíme zpět do honitby. I ti "nejhorší" berani u nás dosahují zlatých medailí.

V současné době jste s početním stavem populace spokojeni? Nechtěli byste ho zvýšit?
Je pravda, že současný stav bude možná v blízké budoucnosti ohrožen příbuzenským pářením a následnou degenerací, a to proto, že se jedná o uzavřenou populaci. Abychom udrželi příbuzensky čistou a vitální mufloní zvěř, byl by zapotřebí kmenový stav něco málo nad 60 kusů. Sami od sebe však početní stavy zvyšovat nemůžeme, brání nám v tom zákonné důvody. Hledáme možnosti jak nebezpečí degenerace odvrátit. Jednou z možností je podání žádosti o zvýšení jakostní třídy, ale obáváme se, že to bude běh na dlouhou trať.

Jakým způsobem prodáváte zvěřinu, je to pro vás ekonomicky zajímavý efekt?
Část zvěřiny jde našim členům jako forma odměny za práci pro sdružení a samozřejmě také nezapomínáme na členy honebního společenstva, kteří nejsou myslivci. Jen velmi malá část se prodává výkupcům, proto to není pro nás podstatný ekonomický stimul.

Myslíte si, že nově připravované předpisy na přímý prodej zvěřiny a prohlížitele by vám pomohly?
To rozhodně. Mohli bychom prodávat zvěřinu přímo, což doteď nemůžeme, věříme, že této možnosti využijeme.

Marcela KUKLOVÁ a Jiří KASINA, časopis Myslivost