Informace o nás

Naše organizace sdružuje myslivce z Machova, Lhoty a z Bělého. Její název je Myslivecké sdružení BOR Machov. V současné době v MS BOR Machov provozuje myslivost 21 členů na 1545 ha. Naše honitba je pronajata od Honebního společenstva Machov a skládá se z 900 ha lesa a zbytek tvoří převážně pastviny. Členové této organizace, kteří vykonávají právo myslivosti pod vedením výboru MS, se hlavně v zimním období starají o to, aby lesní zvěř nestrádala. Vhodným přikrmováním jádrem, dalším krmivem a léčivy udržují zvěř v dobré kondici. 

V letním období se myslivci starají o políčka, kde sejí kukuřici, oves, kapustu a další vhodné krmivo, aby zvěř při přechodu z podzimu do zimy měla vhodnou paši. Členové sdružení se také starají o všechna myslivecká zařízení, která udržují v dobrém stavu.

O chov užitkové zvěře, vyskytující se v naší honitbě, se stará náš hospodář pan Jiří Scholz, který má vyšší myslivecké zkoušky a tím pádem je způsobilý k výkonu této funkce. K dobrému chovu užitkové zvěře patří neodlučitelně vhodně plánovaný odstřel. Ten z chovu odstraňuje slabé, nemocné a nevhodné kusy. Užitkovou zvěří, kterou chováme v naší honitbě, je zvěř srnčí, mufloní, jelení a divoká prasata (černá). V naší honitbě se též vyskytuje liška, jezevec, psík mývalovitý atd.

Oblast působení - MACHOV

machov.jpg, 15 kB

Machov, obec jedinečně umístěná v malebném údolí Židovky (430 - 510 m.n.m.), v kotlině obklopené věncem zalesněných kopců, s kulisou hraničního Boru, polských Stolových hor s Hejšovinou a Broumovských stěn. Východisko i cíl turistů, křižovatka mezinárodních pěších, lyžařských a cyklistických tras. V celoročním provozu jsou dva hraniční turistické přechody do Polska.

Machovsko hraničí s tzv. Českým koutkem Kladského pomezí a mělo vždy silné vazby na české obyvatele dnešního polského pohraničí. Machov (první písemná zmínka z roku 1354) byl původně dvorcem na levém břehu říčky Židovky. Patřil vladykům z Adršpachu a byl založen v první polovině 13. století. Další zmínka z roku 1405 již uvádí Machov jako osadu a později trhové městečko - městys, patřící k náchodskému panství. Původní dřevěný kostel z období před r. 1354 s oddělenou zvonicí byl kolem roku 1672 pro sešlost stržen, nynější kostel sv. Václava pochází z roku 1675. Mariánský barokní sloup se dvěma znaky na náměstí od Bartoloměje Henricha pochází z roku 1761. U čp. 26 stojí chráněná památná malolistá "Šrůtkova lípa", odhadovaného stáří 500 let (obvod kmene 688 cm, výška 24 m) - nejstarší strom celého regionu. První škola postavena roku 1740, měšťanská škola zřízena roku 1924. Ochotnický spolek "Bor" vznikl roku 1875, Sbor dobrovolných hasičů byl založen roku 1892. V letech 1920 - 1924 byl kostel, fara a hřbitov násilně zabrán československou církví, což mělo soudní dohru, a celá záležitost byla nakonec vyřešena stavbou Sboru CČSH roku 1929.

V roce 1949 byly k Machovu připojeny obce na pravém břehu Židovky, které původně patřily k panství benediktinského kláštera v Polici nad Metují - Machovská Lhota a Nízká Srbská (zal.r.1254). Ty dnes již splynuly s Machovem do jednoho sídelního celku. V roce 1960 byla připojena i ves Bělý s osadou Řeřišný.

Od třicátých let minulého století až do dnešních dnů je obec lyžařským střediskem a pořadatelem republikových závodů v severských disciplinách. V bezprostředním okolí Machova, v krásné a rozmanité přírodě, bohaté na mnoho vzácných druhů chráněné fauny i flóry, se nacházejí skalní města. Jedná se o oblasti turisticky velice atraktivní, ve kterých mohou organizovaní horolezci na základě výjimky ministerstva ŽP provozovat svůj sport.

Jsou zde významné zdroje pitné vody pro Policko a Náchod. V místě je textilní továrna, postavená roku 1910, škola s tělocvičnou, pošta, zdravotní středisko, nákupní středisko, dále služebna Cizinecké a pohraniční policie ČR. Obec je plynofikována, má kanalizaci a čistírnu odpadních vod.

V případě, že považujete některé informace či sdělení za opravdu důležité, můžete je v textu zvýraznit například takto.

Naši uživatelé

Všichni ti, kteří milují přírodu, myslivost a zajímají se o dění v krásném koutku náchodského okresu.

Dotace KHK 2019 na činnost MS BOR Machov

Královéhradecký kraj poskytl poskytl v roce 2019

našemu spolku dotaci na činnost ve výši 15.000,- Kč.

Z dotace byla podpořena Svatováclavská pouť pro děti

a Svatohubertská mše.Děkujeme!!!